Pod souhrnným označením Pertinax se ukrývají dvě rozličná pojmenováni vrstvených izolantů v závislosti na výztužném materiálu v pojivé fenolformaldehyhové pryskyřici. U tvrzeného celulózového papíru se používá název Kartit a s vrstvenou tkaninou je to pevnější elektroizolant Textit. Na výrobu Pertinaxu se soustředí německá společnost Lamitec. Všeobecně se Pertinax vyznačuje hnědavou barvou a u Textitu je znatelná i struktura tkaniny. Pertinax patří do skupiny reaktoplastů, tedy tepelně tvrzených plastů, kdy za zvýšené teploty dochází k chemické reakci a vytvrzený vrstvený izolant se přemění do netavitelného a nerozpustného stavu. Ve formě desek a tyčí jsou vrstvené izolanty oblíbené především v elektronice, neboť výborně odolávají elektrickému poli a v poměru s absolutní permitivitou vakua vykazují relativní permitivitu εr 4,4 až 5,5. Kromě dielektrických hodnot je výhodou Pertinaxu také nízká cena, proto zřejmě našly vrstvené izolanty stálé místo v oboru elektroniky a navíc se díky svým fyzikálním a mechanickým vlastnostem rychle rozšířily i mimo tento sektor jako konstrukční materiál. Pro vrstvený izolant s tvrzenou bavlněnou tkaninou Textit (s technickým značením desek dle DIN Hgw 2082 a tyčí Hgw 2088) se také rozšířilo pojmenování Texgumoid.

V našem sortimentu technických plastů naleznete orientační cenovou kalkulaci na standardní textitové desky dvou formátů 1 050 x 1 025 a 1 050 x 2 050 v tloušťkách od 0,5 mm do 100 mm a na metrové textitové tyče od průměru 6 mm do 100 mm v červenohnědé barvě. Konečná cena textitových desek i tyčí se odvíjí od jejich skutečné hmotnosti po zvážení. Pro objednávku desek a tyčí z textitu či finálních výrobků dle výkresové dokumentace nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám vypracujeme kalkulaci na základě konkrétních požadavků.

Charakteristika Textitu

Vrstvený izolant Textit se vyznačuje mechanickou pevností i houževnatostí současně při nízké hmotnosti v porovnání se srovnatelnými materiály. Kluzné vlastnosti a nízká míra opotřebení spolu s dobrou chemickou odolností činí Textit vhodným materiálem i do agresivního prostředí. Pro tepelně namáhané díly je ale vhodnějším izolantem Sklotextit.

Textit a jeho opracování

Fyzikální vlastnosti vrstvených izolantů předurčují jejich široké upotřebení, Textit má dobrou obrobitelnost, lze bez problémů řezat, brousit, vrtat, frézovat či dělit vodním paprskem s možností křivkových tvarů s odpovídající pevností. Textitové desky a tyče je možné lepit dvousložkovým epoxidovým lepidlem, ale na spoje je nutné brát zřetel, aby nebyly vystaveny neúměrné námaze.

Odolnost Textitu v různých prostředcích a teplotách

Vrstvený izolant Textit vykazuje dobrou odolnost vůči vodě, olejům, benzínům a proti slabým kyselinám i při vyšší teplotě umožňují jeho vlastnosti využití pro konstrukční účely, jakožto materiálu odolného vůči abrazivním i chemickým látkám.

 

Technické vlastnosti Textitu

Mechanické vlastnosti Hodnoty Jednotky
Pevnost v ohybu při porušení kolmo na vrstvy při 20 °C 100 MPa
Modul pružnosti v ohybu 7 · 103 MPa
Pevnost v tahu 80 MPa
Pevnost v tlaku kolmo na vrstvy - MPa
Rázová houževnatost Charpy rovnoběžně s vrstvami 8,8 KJ/m2
Pevnost ve smyku rovnoběžně s vrstvami 25 MPa
Pevnost v tlaku rovnoběžně s vrstvami dle PN-83/C-89031 120 MPa
Dielektrické vlastnosti    
Průrazné napětí v oleji při 90 °C - kolmo na vrstvy 1,5 kV/3 mm
Průrazné napětí v oleji při 90 °C - rovnoběžně s vrstvami 1 kV/25 mm
Odolnost proti plazivým proudům (CTI) 100  
Izolační odpor po ponoření do vody 1 MΩ
Fyzikální vlastnosti    
Měrná hmotnost 1,4 g/cm3
Teplotní index (TI) 120 T. I.
Nasákavost (pro tloušťku 3 mm) 249 mg
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace